Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Tee kosmosesse – Harju Elu
Tee kosmosesse (0)

Koos avatud ühiskonna arenguga on ka teaduse roll ja vastutus ühiskonna ees aastate jooksul muutunud. Tunneme uhkust eestimaalaste silmapaistvate saavutuste üle nii kultuuris, spordis kui ka teaduses, kuid kõige selle saavutamine nõuab aega ja ressursse. Seepärast peame oma väikeses riigis hoolikalt valima, millises uurimissuunas oma piiratud võimaluste juures toome ühiskonnale suurimat kasu.

Kosmosetehnika valmistamine on kallis ja keeruline ning nõuab tänapäevaste tipptehnoloogiate valdamist. Eesti on seadnud eesmärgiks teadusmahuka tootmise ja teadmistepõhise Eesti väljaarendamise, sest kosmos tungib järjest rohkem igapäevaellu. Eelmise aasta lõpus avaldatud uuringu “Maa kaugseire ja satelliitnavigatsioon – rakendused ja kasutusvõimalused ning mõju Eestis” hinnangul võib Eesti ettevõtetele ja avalikule sektorile Euroopa Liidu arendatavates satelliittehnoloogia programmides osalemisest tõusta märkimisväärset kasu. Uuring annab hea ülevaate, millist kasu võivad tuua Euroopa Liidu kosmoseprogrammid Copernicus, Galileo ja EGNOS Eesti ettevõtetele, riigiasutustele ja kodanikele. Siin peab Eesti leidma oma tee Euroopa Liidu kosmoseprogrammidega seotud teenuste ja ettevõtluse arendamiseks.

Rahvusvaheline kosmoseteadus seisab just praegu murranguliste muutuste lävel. Lähiajal on oodata taas ühte huvitavat teaduse võidukäiku, esmakordselt lendab Maalt saadetud robotsond komeedi kõrval ning valmistub laskuma orbiidile. Sond on veetnud kümme aastat kosmoses ja läbinud 6,4 miljardit kilomeetrit. Kosmosesond saabus komeedi 67P/Churyumov–Gerasimenko juurde kolmapäeval pärast kümne aasta, viie kuu ja nelja päeva pikkust kosmosereisi läbi Päikesesüsteemi.

Eelmisel aastal saime meedia vahendusel jälgida esimese päris meie oma sateliidi saatmist orbiidile. ESTCube-1 ehitati Eesti tudengisatelliidi programmi raames ja viidi orbiidile eelmise aasta 7. mail Guajaana kosmodroomilt Prantsuse Guajaanas. Lisaks õppe-eesmärgile on satelliidil ka teaduslik siht – teostada elektrilise päikesepurje esimene katsetus kosmoses. Projekt on olnud hindamatu õppevahend teaduse, tehnoloogia, tehnika ja matemaatika ainetes ja andnud tudengitele praktilise kogemuse kosmosetehnoloogia arendamises. Esimesed väikesed sammud Eesti jaoks. Kaugemaks eesmärgiks on sel projektil ka Eesti kosmose- ja kõrgtehnoloogilise tööstuse arendamine, koolitades eksperte ja levitades teadmisi kosmosetehnoloogia vallas. Eesti kohus on satelliittehnoloogia uuemad võimalused meie majanduse arendamiseks ja innovatsiooni ärgitamiseks ära kasutada.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.