Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Seakatku tõkestamine – Harju Elu
Seakatku tõkestamine (0)

Viimastel nädalatel on taaskord jõudmas meieni uudised Aafrika seakatku hoogsamaks muutunud levikust. Olukorra teeb hullemaks asjaolu, et viirus on diagnoositud ka kodusigadel. Esmakordselt diagnoositi sigade Aafrika katku juhtum eelmise aasta septembri alguses Valgamaal Hummulis leitud metssea korjusel. Eelmisel nädalal kinnitas veterinaar- ja toiduamet ametliku diagnoosi kolmes seafarmis nii Viljandi- kui ka Valgamaal.

Sigade katk levib kiiresti haigete loomade omavahelise kontakti teel, samuti haigusetekitajatega saastunud loomaveokite, loomakorjuste, jäätmete, sööda, liha ja lihatoodetega. Kuna sigade katk on väga nakkav ja kiiresti leviv, siis on väga oluline ennetavate meetmete kehtestamine.

Seetõttu panen kõigile seakasvatajatele südamele, et kohustuslik on täita kõiki kehtivaid bioohutusmeetmeid. Lisaks peaks iga seakasvataja kriitilise pilguga üle vaatama oma farmi ja mõtlema, mida täiendavat on veel võimalik teha, et takistada loomade nakatumist seakatku. Viiruse levikule on võimalik panna piir üksnes sellisel juhul, kui kõik seakasvatajad täidavad täie hoolsusega kehtestatud nõudeid.

Haigus on küll ohtlik ainult sigadele ega ohusta inimesi, kuid kindlasti tuleks jälgida, et lauta ei pääseks teised koduloomad nagu näiteks kassid ja koerad. Teised koduloomad ja ka inimesed võivad sattuda viiruse edasikandjaks ja mehhaaniliselt viirust ühest kohast teise toimetada. Lisaks on veterinaar- ja toiduamet soovitanud kodusigadega kokkupuutuvatel isikutel tungivalt vältida metsas seenel ja marjul käimist ning jahipidamist.

Seakatku pideva levikuga on ka Kose ja Anija vallad kuulutatud Harjumaal nii öelda kitsendusega puhvertsooniks. Nendes tsoonides on seakasvatusettevõtted intensiivse veterinaarjärelevalve all ja neile on kehtestatud täiendavad bioohutusmeetmed. Samas on elussigade liikumine ja eksport lubatud, kui selleks on tehtud vastavad uuringud, et loomad pole nakatunud. Loodan, et me kõik oleme metsas marjul või seenel käies ettevaatlikult ning metssea korjusega kokkupuutel anname sellest koheselt teada veterinaar- ja toiduametile.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.