Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Õhupuhasti valimine kööki – Harju Elu
Õhupuhasti valimine kööki (0)

Me kõik soovime, et hingaksime sisse nii puhast ja meeldivat õhku kui võimalik – olenemata sellest, kas liigume linnatänaval või oleme oma kodu turvaliste seinte vahel. Köökides on üheks asendamatuks abimeheks selle eesmärgi saavutamisel õhupuhastid. Ometigi võib olla ühe korraliku õhupuhasti leidmine esmapilgul keeruline, eriti kui ise selliste seadmetega igapäevaselt ei tegele. Seetõttu olemegi välja toonud alljärgnevas tekstis mõned näpunäited, mida õhupuhastit valides silmas pidada.

Kahte tüüpi õhupuhastid

Õhupuhasteid on saadaval kahte tüüpi. Enamlevinuteks on välisringlusega seadmed, mida nimetatakse ka äratõmberežiimiga või ventileerivaks puhastiks. Sellise seadme puhul õhk ventileeritakse, nagu ka nimetuski ütleb – see on ühendatud äratõmbelõõriga või ventilatsiooniavaga ning õhk viiakse selle kaudu ruumist välja.

Teine tüüp on siseringlusega, ehk söefiltriga õhku filtreeriv õhupuhasti. Sellist tüüpi seade tasub valida juhul, kui ei ole õhupuhastit võimalik ventilatsiooniavaga ühendada.

Kas lakke või seinale kinnituv, ning kui lai?

Kahe tüübi vahel otsustamine on üks esimestest asjadest, mida silmas pidada. Tegelikult on see samm üsnagi kerge – valik põhineb lihtsalt sellel, kas õhku on võimalik kohe ruumist välja juhtida või mitte. Üks samm oma ideaalse õhupuhasti leidmiseni on juba tehtud.

Seejärel tuleb veidi keerulisem osa: õhupuhasti stiili valimine, mis lähtub kinnitusviisist. Ka sel juhul jääb valik kahe variandi vahele: lakke kinnituv või seinale kinnituv. Siin on tarvis arvesse võtta ennekõike ventilatsiooniava asukohta.

Lakke kinnituvaid õhupuhasteid kasutatakse üldiselt sel juhul, kui köögis asub köögisaar, kus kogu toiduvalmistamine toimub. Teiste mööbliesemete paigutuse köögis määrab ka sel juhul ennekõike köögisaare paiknemine.

Seinalekinnituvad seadmed on parim variant siis, kui pliit on näiteks vastu seina või ventilatsiooniava on seina ääres. Ka juhul, kui on soov õhupuhasti kinnitada köögikappide vahele või kapi sisse.

Kindlasti pole vähema tähtsusega seinale kinnituva seadme puhul õhupuhasti laius. Laius oleneb ennekõike köögikappide laiusest – või ruumist nende vahel. Kõige levinumad on 60 cm laiused õhupuhastid. Enamikel mudelitel on ka sisseehitatud valgusti, mis teeb pliidi ääres toimetamise mugavamaks.

Õhupuhasti võimsusest

Lisaks seadme tüübile ja kinnitusstiilile on sama oluline ka valida sobiva võimsusega õhupuhasti. Võimsus oleneb peamiselt sellest, kui suure köögiga tegu on – kui palju õhku on vaja puhastada.

Enamasti on kasutusel õhupuhastid mille võimsus on vahemikus 400 – 1000 m³/h ning keskmiselt on populaarseimaks 600 – 800 m³/h õhupuhastid.

Et olla kindel milline õhupuhasti sobib paremini just sinu kööki, on vaja esmalt köögi ruumala saamiseks mõõta ruumi laius, pikkus ja kõrgus, seejärel need korrutada.

Köögi ruumala kuuega korrutades selgub minimaalne vajaliku õhupuhasti võimsus – mis lubab ruumis vahetada õhku kuus korda tunnis.

Ning leiadki enda kööki vajaliku minimaalse õhupuhasti võimsuse, millest sobiva seadme valimisel lähtuda.
Lisaks võimsusele on vaja silmas pidada ka õhupuhasti mürataset. Oluliseks muutub vaiksema õhupuhasti eelistamine avatud köögi korral

Hind

Õhupuhastite puhul ei ole alati kallim koheselt parem ja odavam alati otseselt vähem sobivam. Peamine on leida ennekõike ruumi sobivate mõõtudega õhupuhasti, mis sobib enda kohale kinnitusviisilt ja kujunduselt nagu valatud, ning on ka ruumile sobiva võimsusega.

Artikli avaldas e-pood Kaup24.ee, mille laia õhupuhastite valikuga saate tutvuda lingil.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.