Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Noorte võimalused ja kohustused – Harju Elu
Noorte võimalused ja kohustused (0)

Juba aastaid oleme me näinud erinevaid debatte teemal, kas ja kuidas me peaksime kaasama noori rohkem ühiskonna protsessides kaasa rääkima. Sellel nädalal oli tore võimalus osaleda Tallinna ja Harjumaa Noorte Osaluskohvikus, kus mitmete erinevate teemade arutelude juures olid peale noorte endi ka meie poliitikud ja arvamusliidrid. Teemad olid seinast seina, alates vihakõnest ja sellega tegelemisest kuni välismaal õppimiseni.

Seoses noorte osalusega võime rääkida ühest osaluskohvikute eduloost. Nimelt on alates 2017. aasta KOV valimistest valimisiga langetatud ja nüüd on alates 16-eluaastast võimalik kaasa rääkida kohaliku tasandi otsustusprotsessis. Valimisea langetamise teema oli osaluskohvikutes arutusel esimesed kolm aastat ja praegu toimub see juba viiendat korda. Teema on saanud alati noorte seas suure toetuse, eelmisel aastal arutati seadusemuudatust vastavates institutsioonides ja tänaseks ongi noortel valimisõigus käes!

Noorte osaluskohvik pole mingi tavaline jututuba, vaid selle kaudu on noortel ka reaalselt võimalik oma hääl riigi tasandil kuuldavaks teha ja otsuseid mõjutada. Valimisea langetamine kohalikel valimistel on igati väärt mõte, sest noored väärivad seda usaldust. Just nimelt usaldus on see märksõna, usaldus meie noorte, Eesti tuleviku vastu. Oluline on rõhutada, et see ettepanek valimisea langetamiseks on noorte endi algatus ja soov.

Juba ÜRO lapse õiguste konventsiooni üks aluspõhimõte on laste ja noorte õigus osaleda kõikides neid puudutavates ettevõtmistes – olgu siis kodus, koolis, kogukonnas või ühiskonnas üldisemalt. Just noored on parimad eksprdid selles, mis neile rõõmu või muret valmistab.

Valimisea langetamine toob endaga kaasa palju positiivseid muudatusi. Näiteks tekib alates 2017. aastast 24 000 16-17-aastasel noorel võimalus kohalikel valimistel kaasa rääkida selles, kuidas kohalik elu tulevikus nende hinnangul välja võiks näha. Mida suurem osa ühiskonnast on kaasatud, seda parem meie riigile. Kindlasti aitab see rohkem ka noorte seas tekitada huvi demokraatlike protsesside vastu. See kõik aitab kaasa noore inimese isikliku arvamuse kujundamisele ja selle eest seismisele, oskusele otsuseid teha ja vastutuse võtmisele. Loomulikult on tähtis ka valimisharjumuse tekitamine. Me ju kõik teame, et kui sa oled ühe korra midagi teinud, siis teist korda läheb see juba libedamalt. Minu soov kõigile noortele on, et laske oma häälel kõlada üle Harjumaa, veelgi enam üle Eesti!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.