Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Märka ja sekku – Harju Elu
Märka ja sekku (0)

Ilmselt on peaaegu igas haridusasutuses lapsi, kelle käitumine valmistab peavalu nii õpetajatele kui lapsevanematele. Kuid liialt tihti hakkame me koheselt sildistama neid noorukeid halbadeks lasteks. Seetõttu käitutakse probleemsete noortega tihti väga erinevalt. Esimene võimalus on pea liiva alla peita. Selline olukord viib koolis selleni, et tihti ollakse laste rikkumiste suhtes liialt sallivad ega sekkuta õigeaegselt. See omakorda soodustab koolivägivalla levikut. Teine ja lihtsam võimalus on suunata see niinimetatud probleemne noor alaealiste komisjoni, kes olukorrale lahendust üritab leida. Mõlemal juhul peame tõdema, et tihti pole õpetajatel sellise olukorraga tegelemiseks piisavalt ettevalmistust ja sagedasti ei saa nad selle tööga lihtsalt hakkama.

Koolivägivallale peavad kiirelt eelkõige sekkuma lapsega igapäevaselt töötavad spetsialistid ning pakkuma lapsele ja tema perele õigeaegset ning sobivat abi. Õpetaja on see inimene, kes loob klassis ühtehoidva keskkonna ja õpetab meid olema sallivamad. Temal lasub vastutus probleemide õigeaegsel märkamisel. Keegi meist ei ole sündinud diplomaadiks ega ka psühholoogiks, seega aitab probleeme ennetada õpetajate ja koolis töötavate tugiisikute koolitamine ning erinevates projektides osalemine. Näitena võib tuua mitmendat aastat kestvat projekti „Kiusamisest vabaks“. Kõige õigem hetk kiusamise ja vägivalla ennetamiseks on siis, kui midagi pole veel juhtunud.

Siiski kipume unustama, et iga situatsioon on eriline ja paraku ei juhtu ka kõik intsidendid koolitöötajate juuresolekul. Eriti keerulised on need juhtumid, kus alaealiste komisjoni on suunatud HEV õpilased. Siin tuleb juhtumi juures mängu ka järelevalve olulisus. Järelevalve teostajate roll on analüüsida, kas alaealise HEV õpilase suhtes ikka on kõiki vajalikke tugi- ja mõjutusmeetmeid rakendatud. Kui ei ole, siis tuleb neile puudustele tähelepanu juhtida ja probleemiga tegelda.

Kui alaealine sooritab õigusvastase teo, näiteks põhjustab kellelegi kehavigastuse, siis saab kriminaalasja algatamise aluseks olla kannatanu või tema seadusliku esindaja pöördumine politseiametnike poole. Pöördujal on selleks seaduslik õigus ja teda ei huvita, kas vigastuste tekitaja oli või ei olnud HEV laps. Kui lööjat, kehavigastuse või muu taolise tekitajat pole süüdimatuks tunnistatud, ei saa ega tohi politsei uurimisest keelduda. Kui kriminaalmenetlus alaealise suhtes lõpetatakse, saadetakse asi alaealiste komisjoni. Alaealiste komisjon ei ole karistusasutus, vaid pigem abistav ja toetav instants, mis võimaldab alaealisel, kes teo toime pani, osaleda teraapiates ja projektides.

Ka meie kõik võiksime rohkem alaealiste tegemistele tähelepanu pöörata. Kunagi ei tea, mida me sekkumise ära suudame hoida.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.