Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Kumb on parem: osta auto eraisikult või edasimüüjalt? – Harju Elu
Kumb on parem: osta auto eraisikult või edasimüüjalt? (0)

REKLAAMTEKST

Ilma sõiduvahendita ei saa meist enamus oma igapäevaelu toimetusi mugavalt teha. Kui auto läheb aga katki ning on vaja hankida uus neljarattaline kaaslane, on vaja teha valik: kuskohast osta uus auto ning kas teha seda laenu või liisinguga? Kui auto ostuks vajaliku summa jaoks võivad appi tulla nii kiirlaenud (pikalaina) kui ka suuremad tagatislaenud, seisneb suurem küsimus selles, kas auto tasuks osta eraisikult või pigem mõnest müügipunktist.

Eraisikult ostmise kasuks räägib muidugi mugavus. Inimestevahelises tehingus ei tehta tihti mitte mingisuguseid lepinguid ning ainsaks tehingut tõestavaks dokumendiks on lihtne ostu-müügiblankett, mille alusel saab sõiduvahendi hiljem ümber registreerida. Mõnel juhul ei võeta vaevuks isegi sellist blanketti täita, vaid antakse sõiduvahend üle lihtsalt suulise kokkuleppe alusel. Ei mingeid lepingutasusid ega paberimajandust – kõik on lihtsamast lihtsam.

Sellisel lihtsusel on aga oma pahupool. Nimelt on niiviisi väga lihtne petturi otsa sattuda ning näiteks saada hoopis tõsiselt remonti vajava sõiduvahendi. Eriti tõenäoline on selline juhtum siis, kui auto ostja ei ole kursis auto tehniliste pooltega ning ei oska päris kindlalt selgeks teha autot ostes, kas tegemist on korras sõidukiga või mitte. Teadmatuses ostjaid kasutatakse ära ning antakse rahasumma eest üle sõiduvahend, mis ei vasta tegelikult sugugi ootustele. Kuna eraisikute vaheliste tehingute vaidluses ei aita ka Tarbijakaitseamet, pole mure korral võimalik pöörduda mujale kui politseisse või kohtusse, mis on jällegi üsna tülikas ja keeruline, seega lastakse väga tihti sellistel probleemidel hajuda, tehes niiviisi ruumi pettuste laiemale levikule.

Ettevõtte käest on auto ostmine igal juhul turvalisem. Kuigi pettureid võib tegutseda ka sellel rindel, on selle tõenäosus tunduvalt väiksem, seda eriti seetõttu, et eraisikuna ettevõttelt ostes kaitsevad sind ka tarbija õigused. Ettevõttelt ostes sõlmitakse alati ka kirjalikud lepingud, mis annavad rohkem kaitset, kui hiljem peaks midagi valesti minema.

Erinevalt eraisikult ostmisest tuleb aga arvesse võtta, et edasimüüjalt ostes võib ostu vormistamisega kaasneda lisakulusid. Mõnel puhul võib see tähendada lepingutasusid, liisinguga ostmise korral võivad kaasneda igakuised liisinguga seonduvad kulud ja muu selline. Juriidiliselt isikult ostes on sul kindlasti rohkem „tagala“ kindlustatud, kuid tuleb arvesse võtta võimalikud lisakulud.

Edasimüüjalt ostes võib sõiduvahend olla ka kõrgema hinnaga kui see oleks muidu eraisikult ostes – edasimüüja üritab siiski teenida kasumit ning peab lisaks kõigele katma oma tegevuse kulud, seega ei ole neil lihtsalt võimalik konkureerida hinnatasemelt sellega, mida pakuvad vahel eraisikud. Eraisikust müüja soovib tihtipeale eelkõige oma vanast sõiduvahendist kiirelt vabaneda, et saada lihtsalt juurde pisut lisaraha ning seega võidakse hinnad lasta lausa turuhinnast allapoole. See on ka üks peamiseid põhjuseid, miks vahel eelistatakse osta pigem teiselt eraisikult – hinnad on soodsamad ning eraisikute müügikuulutuste seas on palju rohkem valikut kui tavaliselt edasimüüjate müügiplatsidel.

Kuigi eraisikult võib auto ostmine olla väga mugav – isegi kui ostad eraisikult laenuga, on taolised laenud ilma konto väljavõtteta (pikavippi ilman luottotietoja) ja muude keerukate dokumentideta, mis kaasneb müügipunktist ostmise või liisimisega – pead siiski meeles pidama, et pettuse ohvriks langemine on kahjuks võimalik ning seetõttu tuleb eraisikult sõiduvahendit ostes olla väga ettevaatlik ning uurida sõiduvahendit põhjalikult enne rahasumma üle andmist.

Uuri enne ostu sõiduvahendit, tee korralik proovisõit ning võta kas või kaasa mõni autoekspert, kes oskab nõu anda ja läbi näha potentsiaalset pettust. Kõige ohutum on ost sooritada aga ettevõttes, kuna sel puhul saab hiljem murega aidata ka Tarbijakaitseamet.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.