Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Eakate elukogemuse väärtus – Harju Elu
Eakate elukogemuse väärtus (0)

Viimasel ajal oleme näinud mitmeid erinevaid uuringud seoses Eesti vananeva elanikkonnaga ja tulevikust paistva töökäte puudusega. Selge on see, et Euroopas on vanemaealise rahvastiku osakaal suurenemas ning üks kiiremini vananevatest riikidest on Eesti. Kui uue aastatuhande alguses oli vähemalt 50-aastaste osatähtsus rahvastikust 33 protsenti, siis kümme aastat hiljem tõusis see 36 protsendini ning 2014. aasta alguseks oli see number kerkinud juba 38,4 protsendini. Rääkides veel pisut numbrite keeles – kui ühiskonnas on eakaid ehk 65-aastaseid ja vanemaid üle seitsme protsendi, siis peetakse ühiskonda vananevaks. Eestis oli see number eelmisel aastal 18,4 protsenti.

Vanemas eas on inimeste tervis kindlasti vastuvõtlikum igasugustele haigustele ja seetõttu uuritakse seda valdkonda päris palju. Rääkimata sellest, et terve ühiskond on ka töökam ühiskond. Eestis alustatakse sel kuul Euroopa tervise, tööjätu ja vananemise uuringuga SHARE. Enam kui 8000 inimest üle Euroopa hõlmav uuring on oma meetoditelt kindlasti üks kõige põhjalikumaid. Uuringus kajastatavad andmed kirjeldavad Eesti küpses eas inimese toitumise, kehalise aktiivsuse, ravimite kasutamise, tervishoiu- ja sotsiaalteenuste kasutamise olukorda. Samuti seda, kuidas inimesed hindavad oma terviseseisundit ise ning millised on samal ajal objektiivsete mõõtmiste tulemused. See uuring on kindlasti vajalik, et kujundada meie eakatega seonduvaid poliitikaid ka tulevikus.

Näiteks selgus eelmisest uuringust, et Eesti eakad teevad kauem tööd kui nende eakaaslased mujal Euroopas ja on üldiselt ka haritumad. Samas kui tööturult siirdutakse koduseks, siis ootab neid ees üksildane ja meelelahutuseta elu.

Seda näitavad paljud erinevad uuringud, et Eesti vanemaealised on Euroopa võrdluses üsna aktiivsed töölkäijad. Sageli kiputakse tööjõu vananemist käsitlema probleemina, aga pigem tuleks seda käsitleda kui väljakutset ja võimalust. Lisaks ei näe me tihti seda, et eakatel inimestel on suur elukogemus, tihtipeale ka tegutsemistahe ning rõõmsameelne eluvaade. Inimese elukogemustel on suur väärtus.
Lõpetuseks üks mõttetera. Vanadus, eriti just auväärne vanadus omab nii suurt autoriteeti, et sellel on rohkem väärtust kui kõikidel nooruserõõmudel. (Cicero)

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.