Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Anneli Kana: “Sädeinimeste sädelus ei tohi kustuda!” – Harju Elu
Anneli Kana: “Sädeinimeste sädelus ei tohi kustuda!” (0)
Kus on, sinna tuleb juurde, ja kus palju on, seal saab varsti veel rohkem olema. Seda vanarahvatarkust teatakse Saku vallas hästi. Ometigi ei osata alati seletada, miks see just nii on.

Harjumaal jagatakse Sädeinimese tiitlit 2003. aastast, algatajaks MTÜ Kodukant Harjumaa. Kandidaate võivad esitada kõik, kel Harjumaaga kokkupuudet. Ja neid pole sugugi vähe. Väga vähe pole neidki, kellele see tiitel minna võiks – aktiivseid inimesi on elujõulises maakonnas palju. Aga ikka kipub sädelema Saku kant. Aastal 2004 läks tiitel Sirje Õrustele, 2005 Peeter Leidmaale, 2012. aastal valiti sädeinimeseks Tanel Ots ja sellel aastal Anneli Kana.

“Ega ei oskagi täpselt öelda, miks just Saku vallas neid sädeinimesi kõige rohkem on. Eks Saku ümbruse külade inimesed olid ühed esimesed, kes külaseltsidesse koondusid, ühiselt ja aktiivselt tegutsema asusid,” arutleb vastne tiitliomanik. Metsanurme külla on see juba teine tiitel, esimese pälvis Peeter Leidmaa.

“Eks Metsanurme küla on kõvasti kasvanud, nii rahvaarvult kui selle poolest, mida rahvale pakkuda on,” kõneleb Anneli Kana.

Ühte atra vedama

Alustati aga nii, et hakati taotlema nõukogude ümberkorraldustes kaduma läinud küla nime taastamist. Külal nimi ennistatud, üritas külanimeline mittetulundusühing Metsanurme nii põlised külaelanikud kui potipõllumehed aianduskooperatiividest ühte atra panna vedama. Ja õnnestunult. Ühiselt remonditi vana rehi külakeskuseks, rajati külaväljak ja kiik koos laste mänguväljakuga. Koostöös valla ja RMKga on rajatud ka 9-kilomeetrine matkarada. Läbi aastate on Metsanurme küla Harjumaa kauneima küla konkursilt võtnud 2. ja 3. koha, Harjumaa parima kodanikuühenduse tiitli 2007. aastal ja Harjumaa aasta küla aunimetuse 2011. aastal. Ja vana tõde – kus on, sinna tuleb juurde – kehtib raudselt Metsanurmes edasi: nende aastatega on külaelanike arv tõusnud 90-lt 600-le.

Laulu- ja tantsupeo tule tulemise peol 2015 juulis Metsanurmes. Aili Majakangas Laulu- ja tantsupeo tule tulemise peol 2015 juulis Metsanurmes. Aili Majakangas 

“Keskmine metsanurmekas on 43-aastane mees, pensionäre ehk inimesi 63+ on meil 100 ringis, nooremaid kui 18 on tervelt 200. Nii et Metsanurme on noor küla,” teab külaseltsi tegevjuht Anneli Kana täpselt. Teab sedagi, et kes külla elama asub, see võtab kindlasti ühendust ka külaseltsiga, palub seltsi tegemistest teatada.

“Ega kõik liikmeks astu – liikmeid on meil 40 ringis – aga küla ühiselus tahetakse ikka kaasa lüüa, olgu tulemas siis prahikoristus või jaaniõhtu,” räägib Anneli Kana. Seltsielu korraldamine võtab naiselt nii palju energiat ja aega, et ta on end palgatööst vabaks võtnud: ürituste, koolituste ja muu korraldamine majandab ära seltsi ja korraldaja enda.

Sädeinimese sädelus

Harjumaa sädeinimese tiitlit ei anta ainult ühes külas toimetamise eest. Sädeinimese sädelus peab näha olema üle Harjumaa, parem kui kaugemalegi. Vastne sädeinimene on kolm aastat olnud Eesti Külaliikumise Kodukant Harjumaa juhatuse liige, praeguseks tagasi Kodukant Harjumaa juhatuses. Kodukant on kolme suure rahvusvahelise organisatsiooni liige. Eestlaste tegemised ja eestlased ise on neis organisatsioonides respekteeritud. Anneli Kana on valitud PREPARE – see on maaeluga tegelevate organisatsioonide üleeuroopaline võrgustik – asepresidendiks. Viis aastat selle organisatsiooni tippametis on Anneli Kana viinud uusi kogemusi saama ja oma kogemusi jagama nii Lääne-Walesi tasandikele kui Balkanimaade ja Armeenia mägedesse, samuti Moldova rahututesse paikadesse.

“Eks meie kui suletud süsteemist tulnud ja kodanikuühiskonna edukalt üles ehitanud riik jaga nüüd Euroopa võrgustiku kaudu oma kogemusi ka kolmandatele riikidele,” on Anneli Kana uhke.

Üks sädeinimene selle pärast ongi sädeinimene, et teeb tavaliselt rohkem, kui amet nõuab. Teeb seda öötundide ja vaba aja arvelt. Vabatahtlikult. Vabatahtlikud on paljud pritsimehed, merepäästjad… Eks me vabatahtlike all tavaliselt mõtlegi päästjaid, arutleb Anneli Kana. “Tegelikult on aga ka külaliigutajad reeglina vabatahtlikud,” ütleb sädeinimene.

Sellepärast on oluline, et avalikkus, eesotsas vabariigi presidendiga, vabatahtlikke tunnustab. Ei unustanud ka uus president läinud nädalal vabatahtlike rahvusvahelisel päeval, meie vabatahtlikke tänamast ja kiitmast. Reeglina tegutsevad vabatahtlikud – olgu siis pritsimehed või külaliigutajad – MTÜ juriidilise keha all. Aktiivsemad on MTÜ juhatuse liikmed.

Mida see aga tähendab? MTÜ juhatuse liige vastutab kogu oma varaga mittetulundusühingu majandusliku tegevuse eest. Teeb MTÜ pankroti, ähvardab juhatuse liiget…

Et sädelus ei kustuks

Kui veel mõelda, et vabatahtlikud täidavad oma oma vabatahtliku kohust reeglina vabast ajast, tunnustust jagub reeglina aastas ainult korra, siis…

“Inimesed põlevad läbi, nii füüsiliselt kui vaimselt,” teab rääkida kultuuriharidusele lisaks ka psühholoogias magistrikraadi kaitsnud Anneli Kana. Nüüd on tema eestvedamisel ja KOPi toel käivitunud projekt vabatahtlike kaitseks läbipõlemise vastu.

Usun, et see aitab vabatahtlikke külaliigutajaid, loodab Anneli Kana, kelle tegemistesse mahub veel Teeme Ära igakevadine koordineerimine Harjumaal.

“Tegelikult on tänapäeva külaliikumine palju enamat kui prahikoristamine – võideldakse kaevanduste vastu ja puhta keskkonna nimel. Ja palju muud. Külaliikumine – see on kodanikuühiskonna üks alustalasid,” arvab Harjumaa tunnustatuim külaliigutaja.

2017. aastal peab PREPARE oma aastakokkutuleku Eestimaal. “Teen kõik, et see siis just Harjumaal toimuks,” ei häbene kohalikust MTÜst üleeuroopalise külaliikumise asepresidendiks tõusnud Anneli Kana oma organisatsiooni nimel lubadust andmast.

Iga lubadus on aga teatavasti ka väljakutse.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.