Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/harjuelu.ee/subdomains/test/wp-content/plugins/gravityformsuserregistration/class-gf-user-registration.php on line 987
Alusta väikselt, mõtle suurelt! – Harju Elu
Alusta väikselt, mõtle suurelt! (0)

Eesti edu aluseks saavad olla vaid ettevõtlikud inimesed, kes teevad tööd ja maksavad makse. Majandusel läheb hästi, inimesed on aktiivsed, asutades aktiivselt pisiettevõtteid, mis on alguse saanud mõnest eripärasest oskusest, andest või hobist. Riigi ülesandeks on järjepidevalt luua keskkonda, mis nende tegevust toetaks ja võimaldaks maksimaalselt tegutseda raiskamata ülearu aega bürokraatiale.

Alusta väikselt, mõtle suurelt, tegutse kiiresti! Seda peetakse tihti start-up’ide tunnuslauseks. Mõnikord on ettevõtjal kasulik kohe algusest peale koduturust kaugemale vaadata. Sel nädalal lõi meedia kihisema 3D-printerite tootjale Stratasysile müüdud Eesti iduettevõtte GrabCAD. Tehingu hinnaks oli väidetavalt 100 miljonit dollarit. Kõigest neli aastat tagasi loodud GrabCAD on teerajaja inseneridele suunatud CAD’i tarkvara arendamises. Praeguseks on ettevõttel rohkem kui 1,5 miljonit kasutajat. Seda firmat võiks pidada vaid üheks heaks eeskujuks meie ettevõtjatele.

Teise näitena võib tuua eestlaste loodud rahvusvahelise rahaülekannete ja valuutavahetuse süsteemi TransferWise. Ettevõte teatas sel aastal, et erainvestorid rahastavad idufirma arengut 18,39 miljoni euroga. Üheks investoriks on üle maailma tuntud ettevõtja Richard Branson. Ma usun, et Eesti ettevõtete üheks eduvõtmeks on paindlikkus. Üleilmsel turul on tooted ja paljud teenusedki avatud rahvusvahelisele konkurentsile. Eesti ettevõtjad konkureerivad just väikeste kogustega. Väikesed kogused võimaldavad katsetada paljusid ideid ja olla paindlik. See on meie tugev eelis.

Selleks, et sellised edulugusid rohkem sünniks, peame toetama meie inimeste ettevõtlikust juba varasest east. Me peame reklaamima kutseharidust kui konkreetse ameti õppimist ja ettevõtlusõpe ning karjäärinõustamine peavad käima käsikäes juba põhikoolist alates. Ka meeldib mulle idee, et ettevõtlusõppega võiks alustada juba lasteaias. Ettevõtlikkusest peab saama mõtteviis, mida arendatakse lasteaias ja ideede rakendamiseks vajalikud oskused võiks saada koolis. Me peame hoolitsema meie ettevõtluse jätkusuutlikkuse ja ettevõtjate uue põlvkonna ettevalmistamise eest. Öeldakse, et maailm kuulub julgetele, neile, kes liiguvad kindlalt oma eesmärkide poole.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.